Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Archiv kategorie „AKTUALNĚ“

TEN PRVÝ TÝDEN …

 

Se zájmem čtu blog kolegyně Jany Krotilové, ve kterém popisuje prvé dny po nástupu do praxe, na své prvé škole. Obdivuji její upřímnost, vtipné postřehy a jistotu, s jakou si jako začínající učitelka před svými žáky i kolegy vede. Zalistoval jsem ve svých diářích a pročetl si prvé zážitky na prvém učitelském místě, během prvého pracovního týdne. Je to docela zajímavé srovnání…

  Celý příspěvek »


ŠTORCHŮV BRONZOVÝ POKLAD INSPIROVAL ZLODĚJE

eduardstorch[1]Spisovatel Eduard Štorch je pro mne navždy spojen s  mými klukovskými prázdninami. Přečetl jsem tehdy s nadšením všechny jeho romány z dávných dob. To jsem ještě netušil,  že spisovatel je spojen s krajem kde jsem tehdy trávil prázdniny. Narodil se totiž v nedaleké Ostroměři.

Celý příspěvek »


SVÉRÁZNÉ ROZLOUČENÍ SE ŠKOLOU

Otevřel jsem své oblíbené regionální noviny, abych si jako učitel-důchodce přečetl zprávy o průběhu posledních dnů školního roku. Nevěřil jsem vlastním očím, když mi v policejním zpravodajství padl do oka palcový titulek: „Vandal si zařádil ve škole. Pos… chodbu i třídnici.“ Nevím, zda měla zpráva čtenáře pobavit . Mně teda nepobavila a pokud máte stejný pocit,  tak se čtenářům  blogu omlouvám za „pernou“ chvilku, kterou jsem jim na samém začátku prázdnin nechtěně připravil.

Celý příspěvek »


ANO, PANE MINISTŘE…

Na začátku školního roku jsem měl tu drzost, že jsem se na chvíli pokusil převtělit do role ministra školství a hledal jsem, co bych v jeho pozici pro naše školství v jeho pozici nejdříve udělal. Vím, že jsou to pouhá zbožná přání, ale při veřejných výstupech našeho ministra jsem měl často domýšlivý  pocit, že možná má doporučení četl.

Celý příspěvek »


POVOLEBNÍ ÚVAHY

Od voleb už uběhl nějaký ten týden, ale povolební jednání a sestavování místních samospráv v mnohých obcích i městech stále ještě probíhají. Včera se uskutečnilo ustavující veřejné zasedání i v našem městě. Po slibu zvolených zastupitelů, došlo k volbě starosty a dalších funkcionářů. Jednání jsem se účastnil a sledoval ho pohledem učitele. Pokud to někoho zajímá, může si přečíst, co všechno mne při sledování jednání napadlo.

Celý příspěvek »


MEDOJEDI 2010

včelyPoslední školní aktivitu kterou jsem si zachoval až do důchodu, je práce ve včelařském kroužku, který vedu na  škole. O podzimních prázdninách jsem s dětmi přijal pozvání podobného kroužku Včelaříci z Prahy, který připravil pro mladé milovníky přírody mezinárodní setkání pod titulkem MEDOJEDI 2010.

Celý příspěvek »


KRÁL JE NAHÝ

I tak lze reagovat na výsledky maturit „na nečisto“. Je tomu tak v souvislosti se sdělením, že víc než třetina studentů ve zkoušce  neuspěla. Potvrdilo se to, co každý ze zkušenějších učitelů dávno ví. S vědomosti našich studentů to jde již dlouho s kopce a úroveň vzdělanosti národa tím permanentně klesá do hlubokého podprůměru. Je otázka, zda tento „sešup“ zastaví jedna  povinná a jednotná zkouška na konci studia.

Celý příspěvek »


MLADÉ VOLBY

Včera proběhly komunální volby. Když jsem si prohlížel kandidátku stran a seskupení našeho města, potěšilo mne, kolik jsem v nich našel mladých lidí, kteří mají zájem veřejně se zapojit a pomáhat zlepšit jeho obraz v očích spoluobčanů. Proces nastartovaný v květnu  parlamentními volbami  má tak své pokračování i na komunální úrovni.

Celý příspěvek »


MOJE e-NAROZENINY

 Včera jsem oslavil své narozeniny. Navíc tak říkajíc „půlkulatiny“. Přišlo mi několik gratulací poštou, další jsem vyslechl po telefonu, s několika přáteli jsem se sešel na malé oslavě osobně v místní cukrárně. Ale nevídanou smrští blahopřání jsem byl obeslán prostřednictvím facebooku.

Celý příspěvek »


MATURITNÍ GENERÁLKA

Ještě jeden den bude na většině středních škol probíhat generálka státních maturit. Vedle záchrany chilských horníků jsou právě maturity „na nečisto “ hlavním tématem médií v tomto týdnu. O co v generálce jde a proč je kolem maturit najednou takový rozruch?

Celý příspěvek »